Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 9
 Görüntüleme 90
 İndirme 25
Mıst Borsalarında Rassal Yürüyüş Hipotezi
2018
Dergi:  
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi
Yazar:  
Özet:

Borsalarda hisse senetlerinin fiyatı arz ve talebe göre belirlenmektedir. Eğer borsada rassal yürüyüş hipotezi geçerli ise geçmiş verilerden hareketle fiyat tahmininde bulunmak mümkün olmamaktadır. Aksi takdirde bu bilgileri kullanan kişiler fiyat tahmininde bulunabilmekte ve normalüstü kazanç elde edebilmektedirler. Bu makalenin amacı MIST ülkelerinde (Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye) Ocak 1998 – Temmuz 2017 döneminde borsa endekslerinin zayıf formda etkin olup olmadığını ortaya koymaktır.  Bu amaçla MIST borsalarının rassal yürüyüş süreci 2016 yılında Furuoka tarafından literatüre kazandırılan birim kök testi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, incelenen piyasaların zayıf formda etkin olmadığına işaret etmektedir.

Anahtar Kelimeler:

Rassal Walk Hypothesis On Mist Stock Exchange
2018
Yazar:  
Özet:

The price of shares in the stock exchange is determined by supply and demand. If the stock exchange is rational walking hypothesis, it is not possible to predict the price by moving from past data. Otherwise, people who use this information will be able to predict the price and get out of normal profits. The purpose of this article is to reveal whether in the MIST countries (Mexico, Indonesia, South Korea and Turkey) in the period January 1998 - July 2017 the stock exchange rates were effective in a weak form.  For this purpose, the MIST exchanges’ racial walking process was studied by the unit root test awarded to literature by Furuoka in 2016. The findings indicate that the markets surveyed are not effective in a weak form.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 399
Atıf : 4.605
2022 Impact/Etki : 0.631
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q1
38/509

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi