Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 10
 Görüntüleme 54
 İndirme 11
Bi̇tcoi̇n Pi̇yasasinda Rassal Yuruyus Hi̇potezi̇
2020
Dergi:  
Journal of Management and Economics Research
Yazar:  
Özet:

Economics examines the preferences of economic actors and their impact on economic indicators. Specifically, the school of behavioral economics makes inferences modelling the economic crises caused by these irrational preferences. In late 2008, bitcoin, a cryptocurrency, was used experimentally, and since then this crypto-finance tool has been rapidly trading. In later years, however, fluctuations in bitcoin's value led to criticism that it was more of an experimental tool than a financial instrument. In this study, based on effective market hypothesis and behavioral economics thoughts, it is tested whether the bitcoin market is open to speculative and random walks behaviors through bubbles by (Supremum Augmented Dickey-Fuller Test) SADF. According to empirical findings, there is price bubbles in Bitcoin prices for 2015-2019 and can be considered that the random walking hypothesis is valid.

Anahtar Kelimeler:

The Rational Walking Hypothesis In Bitcoin
2020
Yazar:  
Özet:

Economics examines the preferences of economic actors and their impact on economic indicators. Specifically, the school of behavioral economics makes inferences modeling the economic crises caused by these irrational preferences. In late 2008, bitcoin, a cryptocurrency, was used experimentally, and since then this crypto-finance tool has been rapidly trading. In later years, however, fluctuations in bitcoin's value led to criticism that it was more of an experimental tool than a financial instrument. In this study, based on effective market hypothesis and behavioral economics thoughts, it is tested whether the bitcoin market is open to speculative and random walks behaviors through bubbles by (Supremum Augmented Dickey-Fuller Test) SADF. According to empirical findings, there is price bubbles in Bitcoin prices for 2015-2019 and can be considered that the random walking hypothesis is valid.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Journal of Management and Economics Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 859
Atıf : 3.456
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini