Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 17
 İndirme 2
ECTOPIC MAMMARY TISSUE IN THE AXILLARY REGION: A CASE REPORT AND DISCUSSION OF DIAGNOSIS AND MANAGEMENT
2023
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Ectopic breast tissue, or supernumerary breast tissue, is a rare congenital anomaly that can occur along the milk line, extending from the axilla to the groin. Ectopic breast tissue can undergo the same changes as normal breast tissue, including hormonal changes during pregnancy and lactation, as well as the development of benign or malignant tumors. Herein, we present a case of ectopic breast tissue presenting as axillary masses in a young woman. The patient was a 32-year-old woman who presented with two axillary masses that appeared during lactation after her first and second pregnancies, and now had reappeared. The masses had the consistency of breast tissue and were confirmed as supernumerary bilateral breasts on echomamography. Although supernumerary breasts are usually benign and asymptomatic, they can sometimes become cancerous. Therefore, surgical excision is often recommended, particularly in cases where the mass is symptomatic or growing rapidly.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 731
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research