Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 52
 İndirme 7
The Effect of Digital Story-Supported Science Practices on the Scientific Attitudes of 7th-Grade Students
2021
Dergi:  
The Eurasia Proceedings of Educational & Social Sciences
Yazar:  
Özet:

This study aims to examine the effect of supporting science applications courses with digital stories on the scientific attitudes of 7th-grade students. In this study, a quasi-experimental design was used. The study was carried out in the 2020-2021 academic year, during the 7th-grade Science Applications course of a state secondary school affiliated to the Eskisehir Provincial Directorate of National Education. The study sample consisted of 93 students from four branches, 53 male and 40 female, taking the Science Applications course. The lessons were supported by digital stories in the experimental group during the implementation process, whereas the control group followed the current curriculum. The data collection process was completed in six weeks. The scientific attitude scale was applied in the first week of this six-week process as the pre-test. 12 digital stories were used in the second, third, fourth, and fifth weeks. The scientific attitude scale was applied in the last week again as the post-test. Descriptive statistics and t-test for dependent and independent groups were used to analyze the quantitative data obtained from the Scientific Attitude Scale. A significant difference was found between the pre-test and post-test mean scores of experimental and control group students regarding their scientific attitudes, the pre-test-post-test related to the scientific attitudes of control group students, and the pre-test-post-test mean scores of experimental group students' scientific attitudes. As a result of the statistical analysis, it was concluded that digital storytelling positively improved students' scientific attitudes in the applied group.

Anahtar Kelimeler:

null
2021
Yazar:  
0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
The Eurasia Proceedings of Educational & Social Sciences

Alan :   Eğitim Bilimleri; Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 847
Atıf : 354
2023 Impact/Etki : 0.052
The Eurasia Proceedings of Educational & Social Sciences