Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 49
 İndirme 2
The Effect of Digital Stories about Healthy Eating on Health Behaviors of Primary School Children
2022
Dergi:  
Journal of Education and Future
Yazar:  
Özet:

In this study, the effects of digital stories about healthy eating developed for primary school 2nd-grade students on health perception, nutritional behavior, nutritional self-efficacy, and nutrition attitude were investigated. The study, in which the quasi-experimental design with the pre-test and post-test control group was used, was carried out with 90 students studying at a public school in Istanbul. In the control group, the primary school life science textbook was used in accordance with the program. In the experimental group of the research, the teaching of healthy and balanced eating was carried out through digital storytelling for five weeks. Children's Dietary Self- Efficacy Scale, Health Perception Form, Food Behavior Scale, and Nutrition Attitude Scale were used in the study. The obtained data were subjected to parametric analysis. At the end of the study, it was observed that there was a positive change in the health perception, nutritional behavior, nutritional self-efficacy, and nutrition attitudes of the students in the experimental group. On the other hand, it was observed that the nutritional self-efficacy and nutritional behavior scores of the control group students increased in the post-tests. The results obtained showed that the digital storytelling approach was effective. Based on this, it is suggested to examine the effect of the relevant method on different variables.

Anahtar Kelimeler:

null
2022
Yazar:  
0
2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Journal of Education and Future

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 232
Atıf : 512
2023 Impact/Etki : 0.241
Journal of Education and Future