Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 47
 İndirme 5
The Effect of Time-management Training on Test-anxiety and Self-efficacy of Iranian Intermediate EFL Learners
2014
Dergi:  
Iranian Journal of Language Teaching Research
Yazar:  
Özet:

The present study aimed to examine the effect of time-management training on Iranian EFL learners' test-anxiety and self-efficacy. A quasi-experimental design was used. The study was carried out in Tabriz Azad University and University of Applied Sciences and Technology. Thirty-eight BA students majoring in TEFL who enrolled in the above mentioned context in the academic year 1390-1391 participated in the study. The instruments used in the study were Time-Management Behavior Scale constructed by Macan, Shahani, Dipboye, et al. (1990), General Self-Efficacy Scale constructed by Jerusalem and Schwarzer (1992) and Westside Test-Anxiety Scale constructed by Driscoll (2007).The results indicated that there was a significant difference between the mean scores of experimental group's test-anxiety before and after time-management training and also there was a significant difference between the mean scores of experimental group and control group's test-anxiety after intervention. These findings also apply to the mean scores of self-efficacy. Therefore, it can be concluded that time-management training affects EFL learners' test-anxiety and self-efficacy. The findings of this study have some implications for researchers, teachers, universities and institutions.

Anahtar Kelimeler:

0
2014
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Iranian Journal of Language Teaching Research

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 318
Atıf : 450
2023 Impact/Etki : 0.175
Iranian Journal of Language Teaching Research