Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 79
 İndirme 37
The Effect Of The Neurological Impress Method On Students' Fluent Reading Skills and Success In Reading Comprehension
2013
Dergi:  
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi
Yazar:  
Özet:

The current study aims to investigate the effect of the neurological impress method on students? fluent reading skills and success in reading comprehension. One-group pretest-posttest design was applied in the study. The participants of the study were nine students with different reading levels (high, middle, and low) in the 4th grade class. Video recording sessions were conducted to collect data on fluent reading skills. The reading levels and the percentages of correct reading were calculated based on the number of the words spoken correctly and in percentage terms. "The scale of prosodic reading" was used to measure prosodic aspects of reading. Moreover, a comprehension test including open-ended questions about the reading passages was used to measure the scores of reading comprehension. In order to analyze the data, the Friedman and Nemenyi Tests were calculated as well as percentages of change. According to the findings, the Neurological Impress Method (NIM) contributed positively to the students? fluent reading skills (rate, accuracy and prosody) and the success in reading comprehension. It was further observed that this method was effective not only for the students that had difficulty in reading but also for the students with middle and high levels of reading skills. 

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 150
Atıf : 255
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini