Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 66
 İndirme 26
Zeytinliada Light Colored (açık Renkli) Geç Roma Seramikleri
2017
Dergi:  
Güzel Sanatlar Enstitüsü Dergisi
Yazar:  
Özet:

Marmara Denizi’nin güneyinde, Balıkesir sınırları içerisindeki Kapıdağ Yarımadası’nın çevresindeki adalardan Erdek’eyakın olanı Zeytinliada’dır. Adanın isimlendirilmesinde üzerinde bulunan zeytin ağaçlarından hareket edildiği anlaşılmaktadır. Antik Dönemin sonrasındaki Bizans hakimiyetiyle ada üzerindeki mimarinin de artık önem kazanmaya başladığı görülmektedir. Bu durumunsomut örneği Meryem Ana Manastırı’nın varlığıdır.  Günümüzde halen devam eden kazı çalışmalarıyla bu manastırın birimleri ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmaların neticesinde ortaya çıkan arkeolojik kalıntılar arasındaki seramik buluntular ise ada ve çevresinin tarihi için ayrıca önem arz etmektedir. Zeytinliada’da antik dönemden Türk-İslam hakimiyetine kadar geniş bir zaman aralığında ve teknik farklılıklarıyla çok zengin seramik örneklerine sahiptir. Bu örnekler arasında Light Colored (Açık Renkli) Geç Roma Seramikleri ise ayrıca dikkat çekmektedir. Bu seramik grubu hem daha önce çok az sayıdaki araştırmaya konu olması hem de buluntu yerlerinin azlığı sebebiyle çalışma konusu olarak seçilmiştir. Tarafımca hazırlanan Doktora Tezinde bu türün bütün örnekleri incelenmiş ve benzerleriyle mukayese edilmiştir. Makalede ise seçilmiş örnekler ve formlar ışığında bir değerlendirme yapılmıştır. 

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Güzel Sanatlar Enstitüsü Dergisi

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 181
Atıf : 633
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini