Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 3
 Görüntüleme 22
 İndirme 8
Bir Küresel Kent Olarak İ̇stanbul’un Küresel Ekonomideki Konumu ve İ̇şlevlerine Dair Kısa Bir Değerlendirme
2020
Dergi:  
Türk Dünyası Araştırmaları
Yazar:  
Özet:

Küresel kapitalist ekonomik sistemdeki genişlemenin bir sonucu olarak, son yıllarda küresel ve dünya kentlerinin sayısı, işlevleri ve sınır ötesi bağlantılarında dikkate değer bir gelişme yaşandı. Bu gelişmeye paralel olarak, giderek artan sayıda küresel ve dünya kenti araştırmacısı, bu yeni küreselleşen şehirlerin küresel ekonomik düzende üstlendiği işlevleri araştırmaya ve küresel kent ağlarında nasıl konumlandırılabileceğini tartışmaya başladı. Literatürdeki bu güncel girişimlere ampirik bir katkıda bulunmak amacıyla, yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanan nitel bir vaka çalışması olarak tasarlanan bu makale, yeni küreselleşen şehirlerin arasında en fazla gelişme gösterenlerden biri olan İstanbul'un küresel ve bölgesel işlevlerini analiz etmektedir. Araştırmanın bulguları, küresel şehirler sisteminde ikincil bir öneme sahip olmasına rağmen İstanbul'un önde gelen bir bölgesel komuta ve kontrol noktası, bir geçit ve bir bölgesel havayolu ulaşım merkezi olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler