Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
1

GÖRÜNTÜLEME
34

İNDİRME
34

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
2018 YILI TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE 9.-10. SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERS KİTAPLARINDA YER ALAN DEĞERLER

2018 - Ayşe Derya ESKİMEN - https://doi.org/10.9761/JASSS7549

Özet:Bu araştırmanın amacı, 2018 yılı Türk Dili ve Edebiyatı Dersi öğretim programını ve programda ile ders kitaplarında değerlerin yerini ele almaktır. Araştırma tarama modelinde, nitel bir çalışmadır. Araştırmaya ilişkin veriler doküman incelemesi yöntemiyle toplanmıştır. Bu doğrultuda, yeni Türk Dili ve Edebiyatı Programı ve bu programla ilişkili 9. ve 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitapları incelenmiştir. Ders kitaplarında yer alan metinler, herhangi bir tür ayrımı yapılmadan ele alınmıştır. İncelenen ders kitabındaki değerlerin tespiti 2018 yılı Türk Dili ve Edebiyatı öğretim programında yer verilen değerlerden oluşan değer inceleme formu ile gerçekleştirilmiştir. Bu değerler adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverliktir. Elde edilen veriler ışığında, kitaplarda en fazla vurgu yapılan değerlerin sırasıyla sevgi, sorumluluk ve vatanseverlik olduğu tespit edilmiştir. En az yer verilen değerler ise adalet ve sabırdır. Değer inceleme formunda yer almayan; ancak metinlerde tespit edilen diğer değerler Atatürk, barış ve hoşgörüdür. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda sonuç ve değerlendirmeler yapılmış, öneriler sunulmuştur.

Anahtar Kelime:2018 Türk Dili ve Edebiyatı Programı, Değer İnceleme, Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı, Materyal Analizi

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.