Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
26

İNDİRME
16

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ГЕНДЕРНЫЕ СТЕРЕОТИПЫ В ПРОИЗВЕДЕНИЯХ ЧИНГИЗА АЙТМАТОВА «ДЖАМИЛЯ» И «ЛИЦОМ К ЛИЦУ» (CENGIZ AYTMATOV’UN “CEMILE” VE “YÜZYÜZE” ESERLERINDE CINSIYET KLIŞELERI)

2019 - Çolpon Sıdıkova -

Özet:Makale, Kırgız dil kültüründe yansıyan toplumsal cinsiyet davranışının özelliklerini incelemeye adanmıştır. Toplumsal cinsiyet görüntüleri altında kadın ve erkek davranış kalıpları hakkında bir takım fikirler ifade edilmektedir. İncelenen materyal olarak Cengiz Aytmatovun «Cemile» ve «Yüzyüze» eserlerinin ilk hikayeleri secildi. Kırgız toplumu ataerkil bir toplumdur. Toplumda erkek kadina göre daha ust duzeyde kabul edilir. Bu toplumda erkeklerin klişlenmiş erkek karakterlerine uymayanlar, şüphesiz insanlar tarafından olumsuz olarak kabul edilir. Ancak toplumsal durumlarda kadınlardan daha cok erkeklere müraacat edilir. Toplumun dil kültüründe davranışsal cinsiyet klişeleri sağlamlaştırılmıştır. Erkeklere ait olan karakterler ise şunlardır, kararlılık, cesaret, kısıtlama,ve sabırlılıktır. Bu özellikler, çocukluktan beri erkek cinsiyetinde alıştırılmalıdır. Kadınlara yönelik davranış standartları ise şunlardır: itaat etmek, kayıtsızlık, alçakgönüllülük, utangaçlık, hassasiyet, doğruluk ve kısıtlama. Cengiz Aytmatov'un analiz edilmiş eserleri, Kırgız halkının kültürel ve milli karakter özelliklerinin anlaşılmasını sağlığlıyor ve Kırgız davranışının cinsiyet klişeleriniaçık şekilde yansıtıyor.

Anahtar Kelime:Cinsiyet, Klişe, Milli zihniyet, Atasözler

Bu Yayına Atıf Yapanlar