Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
31

İNDİRME
24

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SAMSUN İLİNİN METROPOL İLÇELERİ ARASINDA, DEMOGRAFİK VE KÜLTÜREL ÖZELLİKLERE GÖRE MEKÂNSAL AYRIŞMA

2020 - Eren ŞENOL - https://doi.org/10.32003/igge.650205

Özet:Genel olarak, insanların bir yerleşim sahasındaki ikamet alanı tercihleri üzerinde doğal, demografik, kültürel, ekonomik ve siyasi faktörler etkili olmaktadır. Bu faktörler altında bilinçli, zorlayıcı ve tesadüfi seçimler sonucunda, belli grupların, belli alanlarda yoğunlaştığı, kümelendiği tespit edilmekte; bu durum mekânsal ayrışma olarak tanımlanmaktadır. Eldeki çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilçe düzeyinde sunulan yaş, cinsiyet, eğitim durumu, nüfusa kayıtlı olunan yer, milletvekili seçim sonuçları veri setleri analiz edilerek, Samsun ilinin metropol ilçelerinde mekânsal ayrışma izleri aranmıştır. Sonuçta metropol ilçeler arasında nüfusta, yukarıda ifade edilen özelliklere göre anlamlı farklılıklar olduğu, özellikle Atakum ve Canik ilçelerinin birbirinden ayrıştığı tespit edilmiştir.

Anahtar Kelime:Nüfus, Demografi, Mekânsal Ayrışma, Metropol İlçeler, Samsun

Bu Yayına Atıf Yapanlar