Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 100
 İndirme 50
Çalışan Genç Kadınların Kişilik Profilleri ve Bireycilik-toplulukçuluk Özellikleri
2017
Dergi:  
Journal of Behavior at Work
Yazar:  
Özet:

Objective of the study: The aim of this study is to analyze the personality profiles of young female employees regarding their Individualism-Collectivism traits. Design and Methodolgy: Participants were 264 single young female employees (mean age= 22.63 years, SD=1.85, range 22-27 years). All participants completed Five Factor Personality Inventory and INDividualism-COLlectivism Scale (INDCOL). INDCOL has four sub-dimensions, vertical individualism, vertical collectivism, horizontal individualism and horizontal collectivism. The average scores of the sub-dimensions were calculated and divided into two subgroups according to their total averages scores (below and above average scores). All these subgroups’ sub-dimension total scores and five factor total scores were compared with MANOVA. Findings: As a result of this study, significant differences observed between subgroups of INDCOL scores, five factors (Extraversion, Agreeableness, Conscientiousness, Emotional Instability / Neuroticism, Openness to Experience) and all sub-dimensions (Liveliness, Assertiveness, Tolerance, Agreement, Reconciliation, Soft Heartedness / Alturism, Orderliness, Rule Boundness / Compliance With the Rules, Responsibility / Deliberateness, Excitement Seeking, Emotional Lability, Proneness to Anxiety, Self Assureness, Analytical Thinking, Sensitivity, Openness to Newness) of Five Factor Personality Inventory, except ‘Calmness’ and ‘Interaction’ facets. Originality: Findings indicate that, INDCOL traits have effects on job performance related to personality traits.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Journal of Behavior at Work

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 70
Atıf : 195
2022 Impact/Etki : 0.381
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q2
133/509

Journal of Behavior at Work