Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 4
 Görüntüleme 106
 İndirme 43
University Students' Personality Traits As Predictors Of Their Loneliness Levels
2016
Dergi:  
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi
Yazar:  
Özet:

The purpose of this study is to determine to what extent the personality traits based on the Five Factor Theory (extraversion, neuroticism, agreeableness, conscientiousness, openness to experience) predict loneliness levels of university students. The study group of the research was composed of 433 students (260 female and 173 male students) who were attending Inonu University and Nigde University in the academic year of 2013-2014. As the data collection tools, the UCLA Loneliness Scale and the Five Factor Personality Inventory were used in the study. The data analysis was performed using correlation and multiple regression analysis methods. According to the findings of the research, the personality traits of extraversion, neuroticism, agreeableness, and openness to experience are significant predictors of university students' loneliness levels. Consequently, the personality traits based on the Five Factor Theory explained 28% of the variance in loneliness scores of university students.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 33
Atıf : 9
2022 Impact/Etki : null
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi