Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 28
 İndirme 9
Particularities Of Scimitar Syndrome In Adult Patients
2021
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Scimitar syndrome or Felsons veno-lobar syndrome is a very rare congenital disease characterized by a combination of cardiopulmonary abnormalities, including partial right-sided pulmonary venous drainage to the inferior vena cava, the inferior cavo-atrial junction, or low on the right atrium. We report the case of a 53-year-old female patient who presented with recent gradually worsening dyspnea. The diagnosis was suspected on the chest x-ray and confirmed on Cardiac echography andComputed Tomography scan that showed a wide collector gathering the three right superior pulmonary veins that joins the lower part of the superior vena cava, thus joining the right atrium while the right inferior pulmonary vein is drained into the inferior vena cava. The patient was treated surgically by performing a derivation of the right superior pulmonary venous collector to the left atrium with a tricuspid annuloplasty with a good outcome.

Anahtar Kelimeler:

Null
2021
Yazar:  
0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler