Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 49
 İndirme 8
ASYMPTOMATICGIANT RIGHT ATRIAL THROMBUS TREATED SUCCESSFULLY WITH ANTICOAGULATION
2020
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Right heart thrombi are rare, and are often associated with poor prognosis. They are usually discovered in the setting of acute pulmonary embolism but may be found by chance during a routine echocardiography. Clinical presentations of such thrombi are variable depending on the size of the mass, obstruction of cardiac chambers and embolization to the pulmonary bed. The optimal therapeutic strategy is still a matter of debate and options include anticoagulation, fibrinolysis and surgery.We report the case of a completely asymptomatic 71-year-old patient with history of pacemaker implantation presenting for his yearly check-up. ECG found atrial fibrillation and echocardiography revealed a giant mobile right atrial thrombus (50x53mm). Anticoagulation alone resulted in complete disappearance of the thrombus after 1 month without clinical worsening. Despite the successful outcome in this patient, the best therapy for right heart thrombi remains controversial and should be individualized in each patient.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 749
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research