Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 11
 Görüntüleme 71
 İndirme 14
INVESTIGATION OF PARENTS’ OPINIONS ABOUT DISTANCE EDUCATION DURING THE COVID-19 PANDEMIC
2021
Dergi:  
Turkish Online Journal of Distance Education
Yazar:  
Özet:

The purpose of the current study is to investigate the distance education given via the Education Information Network platform, TRT EBA-TV and EBA live lesson during the Covid-19 pandemic on the basis of parents’ opinions. The current study employing the survey model was conducted with the participation of 709 parents. The research data were collected by an online questionnaire prepared by the researchers. Descriptive statistics were used to analyze the data. As a result of the study, it was determined that during the distance education process, parents ensured that their children followed the lessons and motivated them, and students were eager to participate in the lessons. It was determined that student motivation was negatively affected for reasons such as connection problems and being closed at home during the pandemic. Parents stated that their awareness of their children’s education increased and they better understood the value of the teacher and school. It was revealed that there were technical problems in the process but support was received for the problems encountered. Though the parents think that face-to-face education cannot be replaced by distance education, they are of the opinion that distance education was good during the pandemic so that their children did not get alienated from the school.

Anahtar Kelimeler:

null
2021
Yazar:  
0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Turkish Online Journal of Distance Education

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.496
Atıf : 3.413
Turkish Online Journal of Distance Education