Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 9
THE ISSUE OF CULTURAL DIVERSITY AND TOLERANCE IN MODERN GEORGIAN POLITICS
2020
Dergi:  
Journal of Education Culture and Society
Yazar:  
Özet:

Abstract Aim. Georgia has traditionally been a country of cultural diversity. Due to the proper political approach, Georgian authorities of all times have managed to successfully govern the peaceful coexistence of people of different nationalities and religions. It is true that in the post-Soviet period, there was some disagreement between the cultures inspired by external forces; however, generally, all the authorities made every effort to legally strengthen the inherited tolerant habit. The paper does not deal with the conflicts of ethnopolitical nature, staged by Russia. The mentioned issue is a part of the country’s domestic policy, which is important and still is relevant nowadays, therefore the paper aims to study the role of cultural diversity and tolerance in modern Georgian politics, the attitude to it, and how the country managed to preserve the centuries-old heritage.

Anahtar Kelimeler:

0
2020
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
Journal of Education Culture and Society

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 646
Atıf : 175
2023 Impact/Etki : 0.2
Journal of Education Culture and Society