Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 30
 İndirme 9
A COMPLETE LBBB REVEALING NON SPECIFIC VENOUS METASTASIS INTO THE RIGHT ATRIUM : A CASE REPORT AND REVIEW OF LITERATURE
2022
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

The primary heart tumors are rare, whereas metastatic heart tumors occur more frequently. We presente a case of an asymptomatic 71-year-old man diagnosed with isolated right atrium metastasis of a poorly differentiated hepatic carcinoma by direct inferior vena cava invasion the patient opted out of any intervention and was discharged under VKA. The prevalence of secondary cardiac tumors has been reported as 10 to 12% in autopsy studies. Clinically, cardiac metastasis usually remains asymptomatic and detected incidentally. The techniques mainly used in assessment of cardiac lesions include transthoracic and transoesophageal echocardiogram, CT scans and MRI. Treatment of metastatic cardiac tumor is usually palliative, because the overall prognosis is poor. A multidisciplinary approach involving cardiologists, oncologists, and cardiothoracic surgeons is crucial for deciding the best therapeutic regimen for such patients.

Anahtar Kelimeler:

2022
Yazar:  
0
2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 737
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research