Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 17
 İndirme 5
AN OVARIAN GRANULOSA CELL TUMOR IN A PATIENT WITH POLYCYSTIC OVARIAN SYNDROME: A CASE REPORT
2023
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Granulosa cell tumors (GCTs) are the second most common ovarian sex cord stromal tumors after fibroma/thecomas, accounting for less than 2% of all ovarian malignancies. GCTs are most common in postmenopausal women between the ages of 50 and 55, are usually diagnosed early, and have a good prognosis. GCTs are typically characterized by hyperestrogenism and have an average size of 10 to 15 cm. A 39-year-old nulligravida with polycystic ovarian syndrome (PCOS) discovered a 50-mm mass in her right ovary on ultrasonography. Pathological examination revealed an adult-type granulosa cell tumor with necrosis and hemorrhage. The tissue was positive for inhibin-, Wilms tumor-1, and CD56 but negative for cytokeratin 7. Finally, we performed a right salpingo-oophorectomy, an endometrial biopsy, a peritoneal biopsy, and a partial omentectomy. Pathology revealed an adult-type granulosa cell tumor. IA stood for International Federation of Gynecology and Obstetrics staging. The patient did not require any additional care. Surprisingly, her normal menstruation returned two weeks later, and she had a normal pregnancy and parturition. Following the surgery, There have been no complications and the patient is disease-free.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 745
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research