Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 115
 İndirme 42
How Portfolıo Use Affects Students’ Learnıng And Theır Attıtudes Toward 6th Grade Scıence Lesson
2010
Dergi:  
International Online Journal of Educational Sciences
Yazar:  
Özet:

Abstract The study examined that whether process of portfolio use enhances students’ learning in 6th grade science lesson and whether portfolio use effects attitudes of the students toward the science subject. At the research, pretest-posttest control group design was applied to 114 6th grade students during 2006 in a soughern city of Turkey. The experimental group attended science lessons supported with portfolio use as a teaching approach whereas no change was made in the way of teaching of the control group. An achievement test and attitude scales of science were applied to the both groups as pre- and post-tests. The experimental group demonstrated higher achievement and better attitude toward the science lesson than the control group demonstrated. The students in experimental group commented that portfolios made their learning meaningful and helped them to learn better. Key Words: Portfolio, Achievement, attitude, learning, science

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Online Journal of Educational Sciences

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.022
Atıf : 2.233
2023 Impact/Etki : 0.101
International Online Journal of Educational Sciences