Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 5
 Görüntüleme 55
 İndirme 7
The Effect of Servant Leadership on Psychological Empowerment and Organizational Identification
2019
Dergi:  
İşletme Araştırmaları Dergisi
Yazar:  
Özet:

Purpose – The aim of this study is to determine the effects of servant leadership on psychological empowerment and organizational identification. Design/methodology/approach – Within the context of quantitative research approach, data collected from 309 hotel employees by questionnaire. Reliability of data measured with Cronbach’s Alpha coefficient where the Factor analysis were performed to check validity. Validity analysis has followed by Correlation and Regression analyses in which research hypothesis were tested. Findings – Results of the study assign that there is a significant relationship among servant leadership, psychological empowerment and organizational identification. Furthermore, results also support pre-assumptions suggesting that servant leadership behaviours significantly affect psychological empowerment of employees and their identification process with the organization. Within this context, empowerment and vision sub-dimensions of servant leadership contribute psychological empowerment of hotel employees. Additionally, visionary and humility behaviours of servant leaders increase the organizational identification level of them. Discussion – Entrepreneurs in hospitality industry those who want to deliver high quality service should consider to employ servant leaders/executives in order to have more empowered and identified employees. Also, contributions of servant leaders are an important field for the academicians, since they can create a positive and creative service philosophy among staff and can heighten service quality.

Anahtar Kelimeler:

0
2019
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


İşletme Araştırmaları Dergisi

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 2.210
Atıf : 9.683
İşletme Araştırmaları Dergisi