Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 28
THE IMPACT OF THE SYRIAN CIVIL WAR ON INTRAFAMILIAL RELATIONS AND THE PARENTAL FUNCTIONING OF SYRIAN REFUGEES
2023
Dergi:  
Journal of Management and Economics Research
Yazar:  
Özet:

The civil war in Syria that has been ongoing since March 2011 has caused millions of people to become forcibly displaced. By employing in-depth, semi-structured interviews with 37 female Syrian refugees in Turkey and adopting the social ecological model and Conservation of Resources (COR) theory as the theoretical framework, this study examines how the Syrian civil war and the refugees’ migrations to Turkey have affected their intrafamilial relations and parental functioning. The findings of this study show that living in overcrowded groups in Syria, the loss or leaving behind of beloved ones, the economic and emotional hardships experienced in Turkey, and the conflict between the co-viwes and their children in polygamous marriages deteriorated the intrafamilial relations of Syrian refugees. Increase in marital conflicts, domestic violence, divorce, and family violence toward children were found to be the main impacts of the war and migration on Syrian refugee families in Turkey.

Anahtar Kelimeler:

0
2023
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Journal of Management and Economics Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 888
Atıf : 3.546
2023 Impact/Etki : 0.175
Journal of Management and Economics Research