Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 114
 İndirme 64
A Comparative Study For Employee Job Satisfaction In Aydin Municipality and Nazilli Municipality
2009
Dergi:  
Ege Akademik Bakış Dergisi
Yazar:  
Özet:

This study was composed of a conceptual analysis of job satisfaction and an empirical research for the relationships between job satisfaction and a set of variables; pay, promotion, positive affectivity/encouragement, job involvement, potential of rest-day/off-day, relations with co-workers, health facilities, relations with supervisor, training and education facilities, autonomy, physical facilities, reconciliation role of supervisor, procedural justice, tangible aids, office tools, level of role clearness, participation in decisions, management style of supervisor. The results, based on a sample of 220 employees from Aydın Municipality and Nazilli Municipality, indicated that 59% of the variance in job satisfaction was explained by the variables included in the regression test. The variable of management/democratic style of supervisor had the greatest effect on job satisfaction, followed by the variables of “level of role clearness”, “health facilities”, “autonomy”, “participation in decision”, “job involvement”, and “training and educational facilities”. The study found that satisfaction level for “tangible aids” and “potential of rest-day” was significantly higher for employees working in Aydın Municipality than those working in Nazilli Municipality. But, satisfaction level for “health facilities”, “physical facilities” and “relations with supervisor” was significantly higher for employees working in Nazilli Municipality than those working in Aydın Municipality. So, it is suggested that managers should apply additional/further researches in their organizations to investigate the underpinning variables of job satisfaction and commitment of employees

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Ege Akademik Bakış Dergisi

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.112
Atıf : 6.063
2022 Impact/Etki : 0.136
Quarter
Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı
Q3
346/509

Ege Akademik Bakış Dergisi