Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 39
 İndirme 3
Political Power Shift in the House of Representative of North Sumatra Province, Indonesia: A Political Communication of Post-election
2022
Dergi:  
Studies in Media and Communication
Yazar:  
Özet:

The results of the 2013 regional head election (Pilkada) in the context of the executive and 2014 legislative elections at the level of North Sumatra Province produced new leadership accompanied by a coalition posture of supporting parties. In the context of the legislative institution, it also resulted in changes in votes or seats. Normatively, in the context of executive-legislative relations, it will be more effective if a coalition of executive-supporting parties gets a majority in the legislature since it will facilitate political communication that is involved in the discussion of a regional regulation draft. This study attempts to depict the political power shift in the regional house of representatives of North Sumatra province (RHRNSP), Indonesia. This study employed a descriptive qualitative approach with a content analysis technique. The data were obtained through the documentation method. The results showed that there were obstacles from several factions outside the coalition party, specifically in discussing the regional regulation draft. However, these obstacles were still in the form of criticism and input from several factions against the draft regional regulation to be ratified. This is known through the ongoing political communication.

Anahtar Kelimeler:

2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Studies in Media and Communication

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Ulusal

Metrikler
Makale : 389
Atıf : 82
2023 Impact/Etki : 0.181
Studies in Media and Communication