Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 78
 İndirme 26
Pre-service Information Technology Teachers’ Self-Efficacy, Self-Esteem and Attitudes towards Teaching: A Four-Year Longitudinal Study
2019
Dergi:  
Contemporary Educational Technology
Yazar:  
Özet:

This study investigates the changes in self-efficacy perceptions, professional self-esteem, and attitudes towards the teaching profession of pre-service information technology teachers in accordance with their academic achievement and career choices.  A longitudinal research was conducted over a four-year time period with participation of 40 pre-service teachers. The data were collected through three separate scales at five different data collection points (entrance, freshman, sophomore, junior and senior years) corresponding to their initial states and their states at the end of each academic year. Findings indicated an improvement in terms of attitude towards the teaching profession and teaching self-efficacy through the time period. However, change in professional self-esteem did not follow such a clear pattern. While grade point averages (GPA) did not show significant relationships with attitude, self-efficacy or self-esteem in earlier states, as the participants gained experience, significant relationships arose among GPA, attitude and self-efficacy. Career choices of pre-service teachers were examined under three categories: teaching, coding and design. Preference for teaching was relatively high at the initial state and continuously increased over time. As the participants progressed in the program, their preference for coding and design increased as well. The increase in career choices of pre-service teachers accords with the courses in the program.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Contemporary Educational Technology

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 404
Atıf : 912
Contemporary Educational Technology