Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 2
Student Propensity To Start A Business During Covid-19 Pandemic: Evidence From Occidental Mindoro, Philippines
2022
Yazar:  
Özet:

The COVID 19 pandemic drove the students out of the classrooms and involuntary lead them to study under flexible learning system. The pandemic also made the students engage in entrepreneurial activities. The purpose of the study is to explore the reasons why the students engaged in entrepreneurial activity amidst the pandemic and determine their personality traits and entrepreneurial propensity. Using survey instrument and interview-guide questionnaire, basic interpretive analysis and descriptive-correlation analysis were performed to explore the reasons for entrepreneurial engagement and determine the personal characteristics and its influence on entrepreneurial propensity. Losing the source of family income and out of curiosity and boredom were the primary reasons why the students started doing a business. Openness to experience scored high while extraversion, agreeableness, conscientiousness, and neuroticism obtained moderate score. The big five personality traits have been found to have significant relationship with entrepreneurial propensity.

Anahtar Kelimeler:

Null
2022
Yazar:  
Özet:

null

0
2022
Yazar:  

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler