Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 1
Görüntüleme 2.424
İndirme 48
Sesli Dinleme 1
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Güney-Bati (Oğuz) Grubu Türk Lehçeleri̇nden Azerbaycan Türkçesi̇ Üzeri̇ne Yazilan Sözlükleri̇n Özelli̇kleri̇ ve Tanitimi
Dergi:  
Asos Journal
Yazar:  
Yıl:  
2017
Özet:

Yıllardan beri birbirine kapalı duran, birbirini görmeden duymayan yaşayan kardeşlerin birbirinden haberdar olmasıyla beraber Türk topraklarında yaşayan kavimler tanışmaya ve kucaklaşmaya başlamıştır. Çeşitli alanlarda devam eden bu kucaklaşma sözlük çalışmalarıyla da devam etmiştir. Türkiye Türkolojisinde ilk dönem Türk lehçeleri sözlükçülük çalışmaları Hüseyin Kazım Kadri’nin “Büyük Türk Lügati” ile başlamıştır. İlk dönem Türk lehçeleri sözlük çalışmaları 1940’lı yıllara kadar Türkiye dışında hazırlanan sözlüklerin çevirisi şeklinde yapılmıştır. 1980’li yıllardan itibaren yeniden canlanmaya başlayan bu alanın ilk meyvesi Hayati Develi’nin “Azeri Türkçesi Lügati” adlı tez çalışmasıdır. Bu sözlük Güney-Batı (Oğuz) Grubu Türk Lehçelerinden olan Azerbaycan Türkçesiyle ilgili Türkiye’de yapılan ilk sözlük çalışmasıdır. Sözlüklerin içinde ne kadar kelime olduğu sözlüklerin değerlendirilmesi açısından son derece önemlidir. Bir dilin kelime hazinesi sözlüğündeki kelimelerin sayısıyla değerlendirilmektedir. Biz de bundan yola çıkarak Türk lehçeleri üzerine yazılmış sözlüklerin söz varlığını araştırma yoluna gittik. Bu çalışmamızda Azerbaycan Türkçesi üzerine yazılmış sözlüklerin kelime sayıları sayılacak, özellikleri ortaya koyulacak ve sözlüklerin tanıtımları yapılacaktır.

Anahtar Kelimeler:

Çağdaş Türk Lehçeleri, Güney-Batı (Oğuz) Grubu, Azerbaycan Türkçesi, Sözlük, Madde Sayısı

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler