Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 2
GÖRÜNTÜLEME 7
İNDİRME 4
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Bilgisayar Öğretmenlerinin Bir Eğitim Aracı Olarak Bilgisayara İlişkin Tutumları
Dergi:  
Turkish Studies
Yazar:  
Yıl:  
2018
Özet:

Bu araştırma Tokat ili merkez ve merkeze bağlı okullarda görev yapan 22 kadın ve45 erkek bilgisayar öğretmeninden oluşan toplam 67 kişilik bilgisayar öğretmenlerinin, bir eğitim aracı bilgisayara ilişkin tutumlarını ölçmek amacıyla ve % 97lik katılım oranıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 3 bölümden oluşan bilgi toplama aracı kullanılmıştır. Birinci bölümü oluşturan kişisel bilgiler, 25 sorudan oluşturulmuştur. Kendi kendini değerlendirme formatındaki 2. bölümü, 34 tutum cümlesinden oluşturulmuştur. 3.bölüm, 4 alt bölümden oluşturulmuştur. Bu bölümlerden, kendi kendini değerlendirmede 34, eğitim politikası ve felsefesinde 19, izlenecek yaklaşımda 15, eğitim programının öğelerinde 54 ve öğretmen yetiştirmeye ilişkin 12 olmak üzere, toplam 134 öğretmen tutum cümleleri yer almış ve bu çerçevede kendilerine “ iyi”,” orta” ve “iyi değil” şeklinde değerler vermişlerdir. Araştırmada ortaya çıkan bulgulara göre öğretmenler artık tek kaynaktan eğitim fakültelerinden yetiştirilmektedirler. Araştırmanın en önemli bulgularında biri de, kadın ve erkek öğretmenlerin belirlenen kategorilerdeki tutumları arasında, tutum farklarının olmamasıdır. Tüm öğretmenlerin öğrencileri öğrenimin merkezine alan anlayışlara sahip olmaları araştırmanın bir başka önemli bulgusudur. Öğretmenlerin çoğunun, yurt dışı deneyimleri olmamasına rağmen teknolojiyi sürekli takip ediyor olmaları araştırma sonuçlarının ortaya çıkardığı olumlu tutumlardan bir başkasıdır. Öğretmenler ekonomik gelirleri ile ilgili herhangi bir şikâyette bulunmamışlardır.

Anahtar Kelimeler:

Bilgisayar öğretmenleri, tutum, bilgisayar, değerlendirme

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler