Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 1.580
 İndirme 124
Sovyetler Bi̇rli̇ği̇’ni̇n Dağilmasi: Kazaki̇stan Cumhuri̇yeti̇’ni̇n Bağimsizlik Süreci̇nde Türki̇ye-kazaki̇stan Münasebetleri̇
2019
Dergi:  
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi
Yazar:  
Özet:

Mihail Gorbaçov Başkanlığındaki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), 1989 yılından itibaren hızlı bir dağılma sürecine girdi. Ağustos 1991’de Baltık Cumhuriyetleri ve Ukrayna parlamentosu bağımsızlık kararı aldılar. Ukrayna parlamentosunun bağımsızlık kararı, 1 Aralık 1991 tarihinde halkoyuna sunularak kabul edildi. Bunun ardından Brest şehrinde bir araya gelen Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya devlet başkanları, “Sodrujestvo Nezavisimin Gosudarts” (Bağımsız Uluslar Topluluğu-BUT) kurulmasıyla ilgili bir protokol imzaladılar. Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’nın “Bağımsız Uluslar Topluluğu” çatısı altında birleşmeleri, uzun süredir can çekişen Sovyetler Birliği’nin sonunu hazırladı. 21 Aralık 1991 tarihinde Kazakistan’ın başkenti Alma Ata’da Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Tacikistan, Ermenistan ve Moldovya’nın katılımıyla bir zirve toplandı. Alma Ata Zirvesi’nde alınan karar üzerine, SSCB’nin tarihe karıştığı dünyaya ilan edildi. SSCB’nin dağılması, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri için tarihi bir dönüm noktası oldu: Türk Cumhuriyetleri bağımsızlıklarını kazandılar. Nursultan Nazarbayev başkanlığındaki Kazakistan Cumhuriyeti de 16 Aralık 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Türkiye Cumhuriyeti, bağımsız Türk Cumhuriyetlerini hemen tanıdı. Ardından bu ülkelerle başta kültürel olmak üzere çeşitli alanlarda münasebetlere başlandı. Bu çerçevede konsolosluklar açıldı, üst düzeyde ziyaretler gerçekleştirildi. Türkiye basınında Türk Cumhuriyetlerine geniş yer verildi. Makalede, öncelikle Kazakistan Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde (1991-1992) Türkiye-Kazakistan münasebetleri, Türk basınından (Milliyet, Cumhuriyet, Hürriyet) yararlanılarak ele alınacaktır.

Anahtar Kelimeler:

Distribute Of The Sovyans In The Process Of The Independence Of The Republic Of Kazakhstan
2019
Yazar:  
Özet:

the socialist republics of the sultan of the republic of azerbaijan came into a fast dissolution process from 1989 to the republics of the republic of azerbaijan in 1991 and ukrayna parlament of the independence decision of the latvian parliament in the period of 1st december 1991, the nationality of the russian republic of kazakhstan and the white russian presidents of the republic of azerbaijan "sodrujest devozed" in the history of the congregation of the turkic republic of turkey in the history of the turkic republic of turkey, which was replaced by the independence of the territory of the turkic republic of the turkic republic of the turkic republic of azerbaijan, in the history of the turkic republic of the turkic republic of the turkic republic of azerbaijan, and the turkic republic of the turkic republic of turkey, in the history of the latvian republic of turkey, in the history of the history of the latvian republic of the latvian republic of the turkic republic of azerbaijan region of the turkic republic of turkey, in the history of the history of the turkic republic of turkey in the history of the history of the turkic republic of the turkic republic of the turkic republic of the turkic republic of the latvian republic of the turkic republic of the turkic republic

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler