Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Atıf Sayısı 5
Görüntüleme 48
İndirme 28
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Algılanan Örgütsel Destek, İş Özellikleri ve Kontrol Odağı Faktörlerinin İşgören Yabancılaşması Üzerine Etkileri
Yazar:  
Yıl:  
2016
Özet:

This study investigated the variables affecting the alienation. Accordingly, it examined the effects of the internal locus of control, external locus of control and job characteristics upon alienation. The study was conducted with 270 healthcare professionals by selecting random samples from 3 grand hospitals in Konya province of Turkey. We used the Alienation Scale from the study of Banai and Weisberg (2003), Perceived Organizational Support Scale from the study of Eisenberger et al. (1986), Job Characteristics Scale from the study of Paulin, Ferguson and Bergeron (2006) and Locus of Control Scale from the study of Mueller and Thomas (2000). As a result of the study, we determined no relationship between the internal locus of control and the total score of alienation; and a low and negative relationship between the internal locus of control and the social isolation dimension of alienation. Among other variables, the external locus of control and job characteristics have a positive and low effect upon alienation, whereas the perceived organizational support has a negative and low effect upon alienation

Anahtar Kelimeler:

Perceived Organizational Support, Job Design Characteris

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler