Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
3

GÖRÜNTÜLEME
24

İNDİRME
21

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
TÜRKÇE DERSİNE YÖNELİK SINAVLAR İLE DERS KİTAPLARININ METİN TÜRLERİ BAKIMINDAN ÖRTÜŞME DÜZEYLERİ

2015 - Süleyman ÜNLÜ,Tahir TAĞA,Hüseyin ÖZTÜRK -

Özet:Bu araştırmada, Türkçe dersinin çeşitli safhalarında öğrencilerin karşılaştığı farklı metin türlerinin birbirleriyle örtüşme düzeylerini ortaya koymakamaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, 8. sınıf düzeyinde, okullarda okutulan üçfarklı yayınevine ait ders kitapları, 2009’dan günümüze dek yapılan 5 merkezîsınav ve 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Isparta il merkezinde yapılan 18okula ait 108 sınav incelenmiştir. İnceleme yapılırken adı geçen dokümanlardayer alan paragraf düzeyindeki okuduğunu anlamaya yönelik metinler dikkatealınmış ve bulgular türlere göre tasnif edilmiştir. Ayrıca yazılı kâğıtlarındanelde edilen bulguları açıklamak amacıyla 10 öğretmenden tabloyu yorumlamaları istenmiştir. Onların yorumları da yazılı sınavlara ilişkin tablonun anlamlandırılmasında etkili olmuştur. Sonuç olarak üç kaynakta metinlerin büyük birbölümünü bilgilendirici metinler oluşturmaktadır. Bunu sırasıyla öyküleyicimetinler ve şiir metinleri izlemektedir. Yazılı sınavlarda metin türleri açısındanortaya çıkan oranlar ders kitaplarından ziyade merkezî sınavlardaki oranlarabenzemektedir. Buradan yola çıkarak yazılı yoklamalarda ders içeriğinden dahaçok merkezî sınavlardaki anlayışın ağır bastığı söylenebilir

Anahtar Kelime:Türkçe, ders kitapları, metin türleri, sınav

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.