Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Görüntüleme 17
İndirme 6
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Arap Ayaklanmaları: Dönüşümü Etkileyen Faktörler / Arab Revolts: Factors Affecting The Transformation
Yazar:  
Yıl:  
2011
Özet:

2011’de Tunus’ta başlayan ve birçok Arap ülkesine yayılan toplumsal ayaklanmalar Ortadoğu siyasetini derinden etkilemektedir. Bu çalışma Arap ayaklanmalarının niteliğine ilişkin genel bir analiz yapmaktadır, ardından ayaklanmaların çıktığı ülkeleri sınıflandırarak özellikle iki faktör açısından bu ülkelerdeki gelişmeleri incelemektedir. Çalışma, farklı ülkelere özgü diğer faktörlerin de önemini kabul etmekte, ancak iki temel etkenin bu ülkelerdeki siyasetin evrilmesindeönemli iki faktör olduğunu iddia etmektedir: Bu etkenler, ülkelerin toplumsal özellikleri ile uluslararası ve bölgesel siyasetteki yerleridir.   Social revolts that started in the beginning of 2011 and expanded to the other Arab countries seriously affected the Middle East politics. This study will make a general analysis about the characteristics of the revolts, then classifies the countries of the revolts, and examines the developments in these countries in terms of two factors. Having accepted the existence and importance of other factors unique to different countries, the study claims that the social formations of these countries and their place in the regional and international politics appear as the two most important factors in the development of politics in these countries.

Anahtar Kelimeler:

Arap ayaklanmaları, Arap baharı, ayaklanma nitelikleri, toplumsal yapı, siyaset / Arab revolts, Arab Spring, characteristics of riots, social structure, politics

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler