Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
27

İNDİRME
23

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
RUSYA İMPARATORLUĞU DEVLET BANKASINDAN RUSYA FEDERASYONU MERKEZ BANKASINA, İMPARATORLUK RUBLELERINDEN RUSYA FEDERASYONU RUBLELERINE, 1860-1991

2010 - Ali Başaran -

Özet:Bu makalede Rusya İmparatorluğunda ilk kâğıt paranın tedavüle çıkışı, Devlet Bankasının kuruluşundan Rusya Federasyonu Merkez Bankasının kuruluşuna kadarki para ve bankacılık ile ilgili politika ve uygulamalar ana hatlarıyla ortaya konulacaktır. Bir sonraki makalede 1992’den günümüze para ve bankacılık politika ve uygulamaları incelecektir.Bu makalede bankacılık ve para politika ve uygulamaları tarihi, sebep sonuç döngüsü içinde incelenmiştir. Sovyet devri politika ve uygulamalarında bankacılık ve para politika ve uygulamalarının idari komuta ekonomisinin bir uzantısı ve tamamlayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Sovyet idari komuta ekonomisi nispi fiyatlara dikkatini yöneltmeden ve nispi fiyatların yardımına başvurmadan işliyordu ayrıca para ve kredi piyasaları da yoktu. Bu nedenle idari komuta ekonomisi verimli değildi. Verimlilik için 1980’li yıllarda uygulanan reformlar aşağı yukarı 50 yıldır süregelen para ve banka politika ve uygulamalarını değiştirdi.

Anahtar Kelime:Rusya İmparatorluğu Devlet Bankası, Ruble, Kapik, Çernovets, Gosbank, RF Merkez Bankası

Bu Yayına Atıf Yapanlar