Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
Görüntüleme 123
İndirme 42
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Bulgari̇stan’da Fai̇z Orani Geçi̇şkenli̇ği̇
Yazar:  
Yıl:  
2013
Özet:

This paper examines the interest rates pass through process under currency board and how efficiently changes in market interest rates are transmitted to retail interest rates (including bank lending rates on loans for non-financial enterprises). For that purpose, the equilibrium relationship between interest rates at money and retail markets is defined and the adjustment for short run relationship is formulated using an error correction model. Terms and conditions of bank loans are very important for symmetric interest rate transmission and efficient monetary policy. The effects of monetary policy increase when transmission mechanism function effectively and private sector experience improved credit access and low interest rates on loans. In case of currency board, monetary policy faces various constrains related to central banks direct intervention in money market. The Bulgarian Central Bank applies only policy instruments that are compliant with the monetary system under currency board

Anahtar Kelimeler:

Interest Rates Pass-Through, Transmission Mechanism, Monetary Policy, Financial Crisis

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler