Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 48
 İndirme 15
Hitopadeşa'da Kadın Motifi
2017
Dergi:  
Süleyman Demirel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi
Yazar:  
Özet:

Bilindiği gibi, doğu kültüründe “pendname”, “siyasetname” ya “öğütname” adı verilen eserler yaratılmıştır. Hükümdarlara yol gösteren bu eserler doğu edebiyatında önemli yer tutar. Doğu toplumlarında hükümdara, kimse akıl veremez ve yol gösteremezdi. Büyük Türk alimi Yusuf Has Hacip tarafından kaleme alınmış olan Kutadgubilig Türk edebiyatında bilinenönemli pendname örneğidir. Pendname türünde verilmiş eserlere Hint edebiyatında da rastlanmaktadır. Nitişastra olarak adlandırılan eserler; hükümdarlara ve hükümdar olacaklara devlet yönetimi bilgisi ve bir hükümdarın uyması gereken ahlak kurallarını öğretmeyi amaçlar. Bu türde verişmiş eserler akılda kalıcı olması ve kolay öğrenilebilmesi için masal ve özdeyiş olarak kaleme alınmışlardır. Dostça tavsiye, yararlı eğitim anlamına gelen Hitopadeşa; Sanskrit dili ile yazılmış ve Sanskrit edebiyatında Nitişastra (siyaset, ahlak kuralları) denilen türe ait bir pendnamedir. Yazarının Narayana olduğu bilinen Hitopadeşa’nın yazılış tarihi kesin değilse de bulunan nüshalardan bazılarında 1373 tarihi okunabilmiştir. Hitopadeşa; Dostluk kazanma, dostluğu sürdürme, savaş ve barış başlıkları altında dört bölümden oluşmaktadır. Hitopadeşa’da kırk kadar masal ve yedi yüz elli kadar özdeyiş bulunmaktadır. Bu çalışmamızda Hitopadeşa’da bulunan özdeyişlerden kadınlarla ilgili olanlarını irdeleyip, Hitopdaeşa’da kadın motifini ele alacağız.

Anahtar Kelimeler:

Bangopadesa039da Woman Motif
2017
Yazar:  
Özet:

as known as “pendname” “politname” was created in the eastern culture, these artifacts led to the rulers, which are important in eastern literature in the eastern societies, no one can give mind and can not lead to large turkish almi yusuf has been written by the pilgrimages, which are known in turkish literature, the example of pendname, which is known as pendname, will be seen in indian literature, as well as the names of the artifacts, and the rules of the quest of the jealousism, which means that they have been able to be able to be able to be able to be able to be able to be seen in writing, and to be able to be able to follow the rules of the words, and to follow in the words of the jealous

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Süleyman Demirel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi
Süleyman Demirel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Dergisi