Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 18
 İndirme 2
The taxation of subjects and objects of forestry enterprises in Ukraine: features, mechanisms and outlook
2019
Dergi:  
Journal of Eastern European and Central Asian Research
Yazar:  
Özet:

The research examines the peculiarities of the taxation of forestry enterprises in Ukraine. The current problem is determined by changes in tax legislation, which will negatively affect the activity of forestry enterprises, raise the prices of lumber, lower the quality of forestry indicators, lead to a decline of hunting sector, as well as an insufficiency of financial support for forestry development in general. The study analysis of the current tax legislation of Ukraine, which allowed issues of forestry taxation to be identified, in particular, with regard to a new approach to calculation and payment of a new land tax on forests (land tax). Such tax regulation of forestry can lead to a number of negative consequences for the economy as a whole. The research concludes with the suggestions to cancel this new tax collection on forestry land and to make appropriate amendments to the Tax Code of Ukraine.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
Journal of Eastern European and Central Asian Research

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 345
Atıf : 99
2023 Impact/Etki : 0.049
Journal of Eastern European and Central Asian Research