Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.

Hakkımızda

Sobiad’da Amaç


Akademik, bilimsel dergilerde yayınlanan makalelerde yazarların başka çalışmalara yaptıkları atıfları ortaya koymaktır.

Bu amaç doğrultusunda veri tabanına kayıtlı bir derginin diğer dergiler arasındaki Sobiad Etki Değeri (SED) belirlemeyi amaç edinmiştir.

Bilim insanlarının bilimsel bilgiye ulaşma konusunda harcadıkları zamanı kısaltmaya yönelik tek merkezden hızlı çözüm sağlamayı hedeflemektedir.

Sobiad; veri tabanına kayıtlı elektronik dergilerin yayınlanmış sayılarının ve baskılarının sisteme dahil edildiği bir veri tabanıdır.

Sobiad, taranan dergi sayısını her geçen gün artırmayı hedeflemektedir.

Sobiad; en çok atıf yapılmış makaleyi ve kendisine en çok atıf yapılan bilim insanını ve üniversite bazında yayın ve atıf sayısını, düzenli olarak kamuoyuyla paylaşmayı amaçlamaktadır.

Sobiad; taradığı dergilerin beyan ettikleri yayın alanları içerisinde çeyreklik (quartile) dilimlerini ilan etmeyi hedeflemektedir.

Kapsam ve İçerik


Sobiad'da Kapsam;

Süreli olarak Sosyal Bilimler Alanı'nda en az 5 yıl, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanlarında en az 3 yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda da yazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur.

Sobiad'da İçerik;

Kayıtlı dergilerin tam metin ve özetlerine ulaşmaktır. Ayrıca Sobiad Etki Değeri (SED) belirlenen bir derginin diğer dergiye göre etki değerini istatistiksel olarak ortaya koymaktır.

Sobiad ile güncel makaleler anında görüntülenebilmekte istenildiği takdirde makalelerin özetlerine ve tam metnine erişim sağlanabilmektedir.

Taranan dergiler başlığında dergi linkleri aktif olacak böylelikle dizinlenen akademik, bilimsel dergilere ulaşım daha hızlı ve kolay olacaktır.

Sobiad; kurumsal üyelik/abonelik kabul etmektedir. Böylelikle hem tek kullanıcılı hem de çok kullanıcılı bir kitleye hitap etmektedir.

Sobiad; elektronik dergilerde bulunan hem Türkçe hem de diğer dillerde yapılmış yayınları kapsayan uluslararası bir indekstir.

Sobiad; fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında özelleşmiş atıf arama ve bibliyometrik veri analizi yapan atıf dizinidir.