Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
47

İNDİRME
24

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
İSKELET VE KAS SISTEMI KONULARININ MODELLENMESI: MOBIL UYGULAMALAR

2019 - Cem GERÇEK -

Özet:The existence of applications for such subjects as skeletal and muscular system in biology- where visual learning is important- is a necessity for teaching. This research basically aims to analyse applications for skeletal and muscular systems available in Apple, Google Play and Amazon virtual stores. This research employs document analysis- one of the qualitative research method. Applications available in virtual stores for skeletal and muscular system were reviewed in this research. The data collected were analysed through content analysis. Consequently, 35 applications in total were found for use with smart phones in relation to skeletal and muscular system. The results showed that the applications concerning skeletal and muscular system could be divided into 5 categories (Game, entertainment, animation, 2D and 3D visual based applications). Applications concerning skeletal and muscular system can be used in teaching so as to make diffarence for education and to increase permanence in learning.

Anahtar Kelime:Skeletal and muscular system, mobile learning, mobile applications, biology education

Bu Yayına Atıf Yapanlar