Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 16.555
 İndirme 31
Relationship Among Big Five Personality Traits, Compulsive Buying and Variety Seeking
2017
Yazar:  
Özet:

Purpose- This study examined associations among the Big Five personality dimensions and compulsive buying tendency and variety seeking tendency in Erzurum. Methodology- Participants (n=389) completed a survey that included measures of personality, compulsive buying and variety seeking. Findings- The results revealed that four personality traits (extraversion, agreeableness, conscientiousness, and openness to experience) were positively correlated with variety seeking tendency. Extraversion was positively related with compulsive buying tendency, and conscientiousness was negatively related with CBT. Finally, compulsive buying tendency was positively related with variety seeking tendency. Conclusion- Six of eleven hypotheses are accepted in our model. Our study shows that the perception levels of participants in the way of variables, the highest-valued personality factors are agreeableness and conscientiousness, while the lowest-valued personality trait is emotional stability. The perception level of compulsive buying tendency is very low. However, the perception level of variety seeking is high.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler