Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 66
 İndirme 39
The Effects Of Creative Drama-based Instruction On Primary School Teachers’ Self-efficacy and Conceptions Of Teaching and Learning
2017
Yazar:  
Özet:

The purpose of this study was to examine the influence of creative drama-based instruction on in-service primary teachers’ self-efficacy and teaching and learning conceptions. In this study, sequential explanatory mixed model was used. Questionnaires determining in-service teachers’ self-efficacy and teaching and learning conceptions were administrated as pre-test and post-test. In addition to this, as qualitative data at the beginning of the program, participants were asked to answer open-ended questions to map their readiness for the program, including their expectations. At the end of the program they were asked to what degree their expectations were met, and what they learned from the program. A total of 20 female and 20 male in-service primary teachers participated in creative drama-based instruction that consisted of a total of 48 hours over six days. Results showed that the creative drama-based instruction increased primary teachers’ self-efficacy. Teachers reported that creative drama-based instruction had teachers develop more constructivist approach in teaching and learning. Implications and future research direction were also discussed.

Anahtar Kelimeler:

Null
2017
Yazar:  
Özet:

null

0
2017
Yazar:  

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler