Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 13
 İndirme 1
Bauhaus’dan Black Mountaın Koleji’ne Anni Albers Dokumaları
2019
Dergi:  
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
Yazar:  
Özet:

Anni Albers (1899-1976) Berlin doğumlu tanınmış bir tekstil tasarımcısı ve dokuma ustasıdır. Estetik ve işlevsel ürün tasarımı geliştirmek için kurulan, sanat ve zanaat arasındaki ayrımı yok eden Bauhaus’un başarılı bir öğrencisi olmuştur. Bauhaus felsefesiyle şekillenen tasarım ve sanat görüşü onu bu alanda tanınmış bir usta konumuna getirmiştir. 1933 yılında Amerika Black Moutain Koleji’nde ders vermek üzerine aldıkları teklif sonucunda Amerika’ya yerleşmiştir. Tasarım, dokuma, sanat, işlev gibi kavramların baz alındığı Bauhaus yıllarında edinmiş olduğu kazanımları ustalık döneminde Amerika’da öğrencilerine ve gelişmekte olan tekstil endüstrisine sunmuştur. Meksika seyahatleri ile birlikte tarih öncesi Güney Amerika sanatı ve tekstillerine ilgi duymuştur. Bu bölgelerden edindiği izlenimleri dokuma tasarımlarına aktarmıştır. Çalışmalarında dokuma yapıları, iplik etkileri ve renkleri soyut sanatın anlatımıyla ustaca kullanmıştır. Dokusal etkilere vurgu yapan resimsel dokumalar ve kumaş tasarımları yapmıştır. Kendine özgü dokuma teknikleriyle alanında tanınan bir dokuma ustası ve tasarımcı olmuştur. Dokuma teknikleri ve kuralları ile ilgili pek çok makale ve iki önemli kitap yazmıştır.

Anahtar Kelimeler:

Bauhaus’dan Black Mountain Koleji̇’ne Anni̇ Albers Dokumalari
2019
Yazar:  
Özet:

Anni Albers (1899-1976) is a renowned textile designer and textile master born in Berlin. Founded to develop aesthetic and functional product design, he has become a successful student of Bauhaus, destroying the difference between art and craftsmanship. The design and art view, shaped by the Bauhaus philosophy, brought him to a well-known master’s position in this field. In 1933 he settled in America as a result of the offer they received to teach at the Black Moutain College. In the years where concepts such as design, texture, art, function are based, Bauhaus has presented its achievements to its students in America and the developing textile industry during its mastery period. With his Mexican trips, he was interested in prehistoric South American art and textiles. The impressions that they have obtained from these areas have been transmitted to the textile designs. In his studies, he masterfully used textile structures, thread effects and colors with the narrative of abstract art. He made picturesque texts and fabric designs that emphasize Dokusal effects. He has become a textile master and designer recognized in the field with his own textile techniques. He has written many articles and two important books on texting techniques and rules.

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 759
Atıf : 1.448
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini