Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 17
The Impact Of Board Of Directors Characteristics On Financial Performance In Manufacturing Companies On Idx
2021
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

This study aims to determine the impact of the demographic characteristics of the director on the companys financial performance. The demographic characteristics used are age of the director, proportion of female directors, educational background of directors, and tenure of directors. This research begins with data collection. Collected data is in the form of secondary data obtained by downloading from the IDX, the downloaded data is the annual report of manufacturing companies 2017-2019 period. After that, the data were analyzed using multiple linear regression. Age of directors, proportion of female directors, educational background of directors, and tenure of directors were measured using proportions. The companys financial performance is measured using return on assets.

Anahtar Kelimeler:

Null
2021
Yazar:  
0
2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 583
2022 Impact/Etki : 0.0
International Journal of Advanced Research