Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 3
 İndirme 1
The Antecedents and Consequences Of Service Recovery Performance Of Frontline Employees: A Study Of Vietnam Retailing Industry
2021
Dergi:  
Journal of Eastern European and Central Asian Research
Yazar:  
Özet:

Previous studies on service recovery performance have merely focused on identifying the factors which affect it from the service provider side. This study investigates the effect of customer participation on Vietnam retailing service recovery performance. A structural model was developed and tested using data surveyed from 231 respondents who were currently full-time employees in Vietnam retailers. The results show that the more customer participation which frontline employees perceive, the more effective the service recovery they perform. Moreover, the results indicate that the more effective service recovery which frontline employees perform, the less stress they confront. Empowerment of and training for employees have an equivalent impact on the service recovery performance of frontline employees. However, there is no significant relationship between service recovery performance and intention to leave frontline employees.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Journal of Eastern European and Central Asian Research

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 345
Atıf : 85
2022 Impact/Etki : null
Journal of Eastern European and Central Asian Research