Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 3
 Görüntüleme 56
 İndirme 5
The effects of reciprocal teaching on the perceived reading comprehension self-efficacy of 2nd-grade pupils: Reflections of the pupils and their teacher
2021
Dergi:  
African Educational Research Journal
Yazar:  
Özet:

This study examined the effects of reciprocal teaching on the perceived reading comprehension self-efficacy of 2nd-grade pupils. The study was designed in pre-post test experimental design with a control group. Qualitative data was also collected from the intervention group students and the classroom teacher who carried out the intervention lessons. Participants consist of typically developing 2nd-grade pupils from a state primary school (n = 34) in Turkey. While the intervention group used a total of 36 lesson hours of reciprocal teaching techniques for 6 lessons per week for 6 weeks, the lesson was taught in traditional ways in the control group. According to the research findings, there was no statistically significant difference between the post-test scores of the intervention and control groups. Students stated that the most difficult reciprocal teaching strategy was summarizing, while the easiest was the prediction. As a result of the observations of the classroom teacher who conducted the intervention lessons, the positive effects of reciprocal teaching on the pupils' reading comprehension were emphasized. For this reason, it is suggested that the use of reciprocal teaching in Literacy lessons should be widespread in Turkey.

Anahtar Kelimeler:

2021
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


African Educational Research Journal

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 581
Atıf : 601
2023 Impact/Etki : 0.106
African Educational Research Journal