Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 22
 İndirme 13
Investigation Of The Relationship Between Middle School Students' Attitudes Towards Geometry and Perceived School Experiences
2023
Dergi:  
Kastamonu Education Journal
Yazar:  
Özet:

This study was carried out to determine the relationship between 5th, 6th, 7th and 8th grade middle school students’ perceived school experiences and attitudes towards geometry in the Southeastern Anatolia Region. The study also explored middle school students’ perceived school experiences and attitudes towards geometry based on various demographic variables. The study, which was carried out using the relational screening model, was conducted with 607 middle school students selected by convenient sampling method. “Personal Information Form”, “Scale of Attitude towards Geometry” and “Perceived School Experiences Scale” were used as data collection tools in the research. A moderate, positive and significant relationship was found between perceived school experiences and attitudes towards geometry as a result of the findings obtained in the research. Students’ attitudes towards geometry were at “moderate” level and it was concluded that their attitude scores towards geometry significantly differed according to their achievement scores. In addition, students’ perceived school experiences were at “high” level; differing based on gender and achievement scores. It was concluded that as the students' positive school experiences increased, their attitudes towards geometry increased as well. The research is unique in terms of determining the relationship between perceived school experiences and attitudes towards geometry.

Anahtar Kelimeler:

0
2023
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


Kastamonu Education Journal

Alan :   Eğitim Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.852
Atıf : 19.987
2023 Impact/Etki : 0.067
Kastamonu Education Journal