Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 47
 İndirme 3
Theoretical and Conceptual Reflection Regarding Corporate Criminal Responsibilities Influencing the Formulation of Laws
2020
Dergi:  
Lentera Hukum
Yazar:  
Özet:

In Indonesia, the development of the corporation as the subject to criminal acts takes place outside the Criminal Code, regulated in special legislation. While the Criminal Code itself still adheres to the subject of criminal acts in the form of people, the corporation (juridical person) appears as a subject that can commit a crime and should also be accountable in criminal law. However, this condition has not been realized concretely in our Criminal Code. The formulation policy regarding corporate criminal liability for victims of corporate crime that exists or is currently in force has not been able to realize the corporate criminal liability. Although there are sanctions that can be imposed on corporations, most of these provisions only protect potential victims and are not responsible for actual or real victims. In other words, the current formulation policy has not been able to ensnare and impose criminal sanctions on corporations who commit crimes, especially criminal sanctions which are oriented to the fulfillment or restoration of victims' rights in the form of compensation payments after the crime. This paper will discuss the position and the responsibility of the corporation as a subject of criminal law in Indonesia and analyze policy formulation of the Criminal Code and the draft of the Criminal Code that related to corporate responsibility as a legal subject.

Anahtar Kelimeler:

0
2020
Dergi:  
Lentera Hukum
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Lentera Hukum

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 126
Atıf : 13
Lentera Hukum