Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 13
 İndirme 2
AN UNUSUAL CYSTIC PANCREATIC MASS
2023
Dergi:  
International Journal of Advanced Research
Yazar:  
Özet:

Hydatidosis is an endemicdisease in Morocco. Localization in the pancreas is very rare especially when isolated. We report the case of a patient admitted in the emergency room for a suppurated pancreatic collection, about 15 cm in diameter, resembling a fistulized Pseudo-pancreatic cyst, or a cystic pancreatic tumoror a pancreatic hydatid cyst. In spite of an initial empirical antibiotic therapy, the unfavorable evolution led us to perform an exploratory laparotomy which confirmed the diagnosis of an isolated pancreatic hydatid cyst. The classic surgical treatment by subcutaneous laparotomy is still effective in this situation, and consists of cyst drainage and a cysto-jejunal bypass on a Y loop to compensate for the pancreatic cyst-channel fistula. Because of the emergency context, large volume, lack of diagnosis certainty and the slow evolution of this cyst, we preferred surgical treatment to per cutaneous or endoscopic drainage.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
International Journal of Advanced Research

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 10.413
Atıf : 737
2023 Impact/Etki : 0.003
International Journal of Advanced Research