Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 2
 Görüntüleme 69
 İndirme 4
The impact of blended learning in developing students’ writing skills: Hawassa University in focus
2016
Dergi:  
African Educational Research Journal
Yazar:  
Özet:

The objectives of this study were to examine the impact of blended learning in developing English writing performance of first year students and to determine the level of computer attitudes of English language instructors towards using blended learning approach to teach English writing. The research design of the study was quasi-experimental research. The experimental group were taught using blended learning instruction while the control group were taught using traditional lecture method. A sample of 80 students (48 male, 32 female) and 50 English language instructors (40 male, 10 female) was selected. The pre-test and posttest were used as instruments for data collection for students whereas questionnaire and FGD were used for data collection for instructors. Students’ test scores were analyzed using ANCOVA procedure. The instructors’ questionnaire data were analyzed using descriptive statistics, whereas FGD outcomes were qualitatively evaluated. A statistically significant difference was observed between the groups in posttest scores of writing course (F= 275.22, df = 1,77, p < 0.01). Conclusion is that students of experimental group performed better in writing skills course than students of control group. Instructors’ attitudes towards computers were positive but their actual use of computers was moderate. Finally, it was recommended among others that university instructors should willingly restructure their programs, courses and assessment procedures to host BL and that the academic officials provide for the appropriate staff training and technical infrastructure for the implementation of BL.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


African Educational Research Journal

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 588
Atıf : 611
2023 Impact/Etki : 0.106
African Educational Research Journal