Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 4
 Görüntüleme 62
 İndirme 34
The Assessment Of Turkish Written Examination Questions Based On The Text In Accordance With The Barrett’s Taxonomy
2014
Dergi:  
International Journal of Languages Education and Teaching
Yazar:  
Özet:

In this study, Turkish text-based written examination questions posed to students in secondary schools were examined. In this research, document analysis method within the framework of the qualitative research approach was used. The data obtained from the documents consisting of written examination papers were analyzed with content analysis method. In this study, it is intended to determine whether the written examination questions asked and to measure the students’ acquisition about the verbal skills in accordance with the purpose or not; whether the distribution of the written examination questions on the Barrett's taxonomy domain sublevels is balanced or not; and whether the examination questions meet the acquisitions determined in the program or not. Document review within the framework of a qualitative research method was used in this study. The study has been conducted in 43 primary schools selected from different socio-cultural districts in Kayseri province. A total of 49 written examination papers have been determined with random method among papers. During the analysis, the taxonomic scale were used, given extensive information and added to the end of research. According to the results obtained, a written exam questions used to determine students' reading comprehension skills are concentrated stage of simple understanding in the Barrett's Taxonomy, the steps of meeting the re-organizing and the satisfaction was not enough. The distribution of the written examination questions in according to Barrett's Taxonomy sublevels is not balanced.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler


International Journal of Languages Education and Teaching

Alan :   Eğitim Bilimleri; Filoloji; Güzel Sanatlar; Hukuk; İlahiyat; Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler; Spor Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 881
Atıf : 1.197
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini